Dış Cephe Mantolama - Isı Yalıtımı

Mantolama Nedir?

Mantolama, binaların dış cephesinin çeşitli yalıtım malzemeleriyle kaplanmasıdır. Diğer bir tanımla; binalarda ısı kayıplarını en aza indirmek için binaların dış cephelerinin ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanmasına “mantolama” denir.

Binalarda dıştan ısı yalıtımı sistemlerinde amaç, farklı sıcaklıktaki ortamlar arasında ısı transferinin engellenmesi ve ısı kaybının önlenmesidir.

Mantolama Nasıl Yapılır?

Dış Cephe Mantolama işlemi yedi aşamadan oluşur. Her aşamanın uzmanlarca yapılması gerekir.

 1. Yüzeylerin hazırlığı: Mantolama yapılacak yüzeyin düzgünlüğü, temizliği, emiciliği ve sağlamlığı test edilir.
 2. Subasman profilinin sabitlenmesi: Mantolamanın düzgün ve simetrik olması için düz bir referans hazırlanır. İlk mantolama hattı düz olursa sonraki hatlar da düzgün olacaktır.
 3. Isı yalıtım malzemelerinin yerleştirilmesi: Yapıştırılacak levhaların yüzey kenarları boyunca ve tam ortalarına noktasal yapıştırma harcı sürülür. Mantolama levhası olarak çoğunlukla EPS, XPS ve Taşyünü kullanılır.
 4. Mantolama malzemelerinin dübellenmesi: Yapıştırma işleminden sonra her için altı adet plastik dübel gelecek şekilde levhalar duvara sabitlenir. Böylece ısı yalıtım levhalarının rüzgâr gibi durumlar karşısında tutunma direnci artmış olur.
 5. Köşe profillerinin yerleştirilmesi: Bina dış yüzeyindeki köşelerin düzgün olması için köşe profilleri ile desteklenir. Çatlama ve ayrılma risklerini engellemek amaçlanır.
 6. Fileli sıva ve donatı filesi uygulaması: Yapıştırma ve dübelleme işlemlerinden sonra ısı yalıtım levhalarının üzerine sıva yapılarak sabit bir katman oluşturulur.
 7. Dekoratif dış cephe kaplaması ve dış cephe boya uygulaması: Yapılan sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra son kat dekoratif kaplama yapılır. Yukarıdan aşağıya doğru uygulanır. Estetik görünüşü bozmaz. Daha sonra dış cephe boya uygulaması yapılarak mantolama işlemi tamamlanır.

Mantolama Faydaları

Binalarda ısı kayıpları büyük oranda dış cephelerde olmaktadır. Bu sebeple binaların dış cephelerinin yalıtım malzemeleriyle kaplanması ve enerji kayıplarının engellenmesi büyük önem taşır. Binalarda dış cephe ısı yalıtımının (mantolamanın) sağladığı faydaları şöyle sayabiliriz:

 • Isı yalıtım sayesinde hem konforlu hem de sağlıklı yaşam alanları oluşturulur.
 • Isı kayıp ve kazançlarını azaltır.
 • Kolon birleşim ve dış kiriş gibi ısı köprülerini yalıtım ile kaplamak ısı kaybını ve yoğuşma riskini önler.
 • Dış cephe mantolama sistemi ile ısıl denge kurulduğundan duvarlarda rutubet, küf veya mantar oluşumu engellenir.
 • Özellikle taşyünü mantolama yapılan binaların, yangına karşı koruma performansı en üst düzeydedir.
 • Bütçenize ve ülke ekonomisine katkı sağlar.
 • Estetik bir dış cephe görünümü sağlar.
 • Onarım giderlerini düşürür.
 • Binalarda ısı yalıtım için kullanılan bazı malzemeler dışarıdan gelecek sesleri de engeller.
 • Pek çok iç/dış etkenlere karşı koruduğundan binaların ömrünü uzatır.
Mantolama (Isı Yalıtım)

Mantolama Nerelerde Kullanılır?

Mantolama tüm yapılarda ısı kaybını önleyerek enerji tüketimini azaltmak amacıyla yapılır. Enerji verimliliğini ve ısıl konforu artırır. Ev, apartman, okul, hastane ve fabrika gibi tüm binalarda dış cephe mantolama yapılabilir.

Mantolama yapıların çatılarına, duvarlarına, tesisatlarına, kolonlarına ve kirişlerine uygulanabilir. Ayrıca ısıtılma imkânı olmayan depo ve garaj gibi bölümlerin duvarlar ve döşemelerine ısı yalıtımı yapılabilir.

Mantolama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış: Isı yalıtım malzemeleri kanserojen maddeler içerir.

Doğru: AB ülkelerindeki hammadde ve teknoloji ile üretilen yalıtım malzemeleri CE işaretiyle satılıyor. CE işareti taşıyan mantolama malzemeleri kanserojen madde içermez.

Yanlış: Dış cephe mantolama yangın yönetmeliğe uygun değildir.

Doğru: Tam aksine, mantolama yangına karşı dirençli bir uygulamadır. “Binaların Yangından Korunması” hakkındaki yönetmeliklere de uygundur.

Yanlış: Mantolama, söylenildiği gibi enerji tasarrufu sağlamıyor.

Doğru: Isı yalıtımının uygulandığı binalarda sağlanan enerji tasarrufu bina tipi, yalıtım kalınlığı ve bütünlüğü, iklim gibi birçok parametreye bağlı olarak gerçekleşir. Doğru ürün ve uygulama ile %50’ye varan tasarruf söz konusudur.

Yanlış: Sıcak iklimlerdeki binalarda mantolama yapmaya gerek yoktur.

Doğru: Binaların soğutulması için gereken enerji, ısıtılması için harcanan enerjiden neredeyse 2 kat daha fazla. Sıcak iklimlerdeki binalarda klima kullanımı da düşünüldüğünde, enerji tasarrufu için mutlaka mantolama yapılmalıdır.

Yanlış: Kuzey cephe soğuk, güney cepheye mantolama uygulamaya gerek yok.

Doğru: Binalara dıştan ısı yalıtımı tek cephe için yapılırsa ısı köprüleri oluşur. Mantolanmayan cephelerde ısı kaybı yaşanmaya devam eder. Bu nedenle binanın tüm cephelerinin mantolanması gerekir.

Yanlış: Dış cephe mantolama çok pahalı bir uygulamadır.

Doğru: AB standartlarında üretilmiş doğru ve kaliteli yalıtım malzemeleri kullanıldığında uygulama da dahil dış cephe mantolama m² fiyatı 80-100 TL arasındadır. Zaten mantolama kendini 2-3 yıl içerisinde amorti etmektedir.

Mantolama Sistemleri

Dış cephe mantolama (ısı yalıtım) sistemleri; taşyünü, ekstrüde polistiren (XPS), ekspande polistiren (EPS) ısı yalıtım levhalarının kullanılması ile oluşturulan dış cephe kaplama işlemidir. Isı yalıtım sistemleri ile yapılan mantolama ekonomik, uzun ömürlü ve sağlıklı bir çözümdür.

Binalarda enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra estetik görünüm de sağlayan dış cephe kaplama sistemi tercih edilebilir. Dış cephe mantolama uygulaması binalar için en uygun olan ısı yalıtım sistemidir. İhtiyaca göre farklı şekillerde uygulanabilen dış cephe ısı yalıtım sistemleri eski ve yeni fark etmeksizin tüm binalarda uygulanabilir.

Mantolama Çeşitleri

Binaların ısı etkilerine karşı korunabilmesi için dış cephesinin ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanması gerekir. Bu uygulamaya mantolama diyoruz. Isı kayıpları binaların yüksekliğine, dış cephe yüzey alanlarının büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Dış cephe kaynaklı ısı kayıpları %25-50 arasındadır.

Uygulama yöntemine (alana bağlı) göre ısı yalıtım çeşitleri:

 1. Cephe Kaplama (Mantolama)
 2. Zemin Yalıtımı
 3. Çatı Mantolama
 4. Kapı ve Pencere Yalıtımı

Isı yalıtım malzemelerine göre dış cephe mantolama (ısı yalıtım) çeşitleri:

 1. EPS (Expanded Polistren) Mantolama: En dayanıklı yalıtım malzemesidir. Ömür boyu performansı düşmez, özelliğini kaybetmez.
 2. XPS (Extrude Polistren) Mantolama: Yangına ve neme karşı dayanıklı bir mantolama levhasıdır.
 3. Taşyünü Mantolama: Isı ve ses yalıtımında kullanılır. Alev almaz.
 4. Fugalı Mantolama: Genleşme ve çatlamayı önler. Estetik bir görsellik kazandırır.

Tüm ısı yalıtım çeşitleri oldukça önemli niteliklere sahiptir. Isı yalıtım uygulaması yüksek miktarlarda enerji tasarrufu sağlamakla beraber binaların enerji sınıfını da yükseltmektedir.

İMD İskele olarak, uygulama yapılacak alanın tetkiklerini yapar, en kaliteli ve en uygun yalıtım malzemeleriyle mantolama işlemini yaparız.

Dış Cephe Kaplama (Isı Yalıtımı)

Mantolama (Isı Yalıtım) Malzemeleri

Mantolama (ısı yalıtım) malzemeleri, bitişik yapı malzemelerinin ısı iletkenlik direncini artırmak veya ısı kaybını en aza indirmek amacıyla kullandığımız izolasyon malzemeleridir. Isı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh oC değerinin üzerinde olan izolasyon malzemeleri en iyi ısı yalıtım (mantolama) malzemesi sayılır.

Bir binanın dıştan ısı yalıtımını sağlamak için mantolama yapılır. Mantolama yaparken ısı yalıtım malzemelerini kullanırız. Isı transferini azaltmak için izolasyon katsayısı yüksek olan yalıtım malzemeleri tercih edilir.

Binalarda dış cephe mantolama uygulamasında kullanılacak ısı yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayısı küçük olmalıdır. İzolasyon malzemeleri ağır olmamalıdır. Kokusuz olmalıdır. Nemi absorbe etmelidir. Yalıtım malzemeleri üzerinde çatlak, yarık ya da boşluk olmamalıdır. Yanıcı olmamalıdır. Çürümeye karşı dayanıklı olmalıdır. Uzun ömürlü olmalıdır. Ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.

Genel kabul görmüş en iyi ısı yalıtım malzemeleri; camyünü, EPS, Taşyünü, XPS, Poliüretan köpük, Fenol köpüğü ve cam köpüğüdür.

Mantolama Fiyatları

Isı yalıtım malzemelerinin cinsi, kalınlığı ve yoğunluğu fiyatı etkileyen faktörler arasında yer almakla birlikte döviz cinsindeki dalgalanmalar nedeniyle dış cephe mantolama metrekare fiyatları da 2022 yılı için değişkenlik gösterebiliyor. Unutulmamalıdır ki ısı yalıtımı bir kez yapılır ve dört mevsim konfor kazanç sağlar. Ekonomik, uzun ömürlüdür. Birkaç yıl içerisinde kendi maliyetini karşılar.

Mantolama ile ilgili bilgi almak ve mantolama fiyatı almak için lütfen aşağıdaki ücretsiz keşif formunu doldurun ya da bizi 0(532) 348 01 34 nolu telefonumuzdan arayın.

Ücretsiz Keşif Formu

  Sıkça Sorulan Sorular

  Bina dış cephe kaplaması (dış cephe mantolama) nedir?

  Isı yalıtım malzemeleri ile binaların dış cephesinin kaplanması işlemine dış cephe mantolama ismi verilir. Isı yalıtımı sağladığı için mantolama da denir. Özellikle eski binaların dış cephelerinden ısı kaybını azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla mantolama yapılır.

  Dış cephe kaplama (mantolama) fiyatları ne kadar?

  Dış cephe kaplama fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ücretsiz keşif hizmeti ile net bir fiyat alabilirsiniz.

  Dış cephe mantolama metrekare (m²) fiyatı kaç TL?

  2022 yılı dış cephe mantolama metrekare (m²) fiyatı, malzeme ve işçilik dahil, 80-100 TL arasındadır.

  Dış cephe kaplama malzemeleri nelerdir?

  Dış cephe kaplama malzemeleri, bitişik yapı malzemelerinin ısı iletkenlik direncini artırmak veya ısı kaybını en aza indirmek amacıyla kullandığımız izolasyon malzemeleridir. Pekçok cephe kaplama malzemesi olmakla birlikte camyünü, EPS, Taşyünü, XPS, Poliüretan köpük, Fenol köpüğü ve cam köpüğü en çok kullanılan yalıtım malzemeleridir.

  En iyi ısı yalıtım malzemesi hangisidir?

  Isı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh oC değerinin üzerinde olan malzemeler en iyi ısı yalıtım malzemesi sayılır. Genel kabul görmüş en iyi ısı yalıtım malzemelericamyünü, EPS, Taşyünü, XPS, Poliüretan köpük, Fenol köpüğü ve cam köpüğüdür.

  Dış cephe kaplama neden yapılır?

  Dış cephe kaplaması binaları rüzgâr, yağmur, güneş ışınları gibi olumsuz hava şartlarına karşı koruduğu için yapılır. Ayrıca ısı kayıplarını önleyerek enerji tasarrufu sağlar, estetik görünüm kazandırır.

  Dış cephe mantolama çeşitleri nelerdir?

  Uygulama yöntemine ve ısı yalıtım malzemelerine göre dış cephe mantolama (ısı yalıtım) çeşitleri vardır. EPS (Expanded Polistren) Mantolama, XPS (Extrude Polistren) Mantolama, Taşyünü Mantolama ve Fugalı Mantolama ile Cephe Kaplama, Çatı Kaplama ve Zemin, Kapı, Pencere Yalıtımı bunlardan birkaçıdır.

  En iyi dış cephe kaplaması (mantolama) hangisi?

  Karbon takviyeli gri EPS strafor köpük, en iyi dış cephe kaplaması sayılabilir.

  Binalarda mantolama yapma zorunluluğu var mı?

  Hayır, zorunlu değildir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda böyle bir zorunluluk olmadığı söylenmiştir. Zorunlu olan binaların enerji kimlik belgesi alması idi.

  Dış cephe mantolama (ısı yalıtımı) ne zaman yapılır?

  Dış cephe mantolama +5 ile +30 derece arasındaki sıcaklıklarda yapılabilir. Mevsimsel olarak ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında bu değerlerde her zaman mantolama yapılabilir.

  Binalarda dıştan ısı yalıtımı (mantolama) kaç gün sürer?

  Binalarda dıştan ısı yalıtımı uygulama süresi, binanın büyüklüğüne, binanın mimarisine, uygulama yapacak olan ekibin sayısına ve hava koşullarına göre farklılık gösterir. Ancak ortalama 1.000 m²’lik bir bina için mantolama işlemi uzman kadromuzla 15 – 25 gün sürer.

  Mantolama yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  Mantolama, +5°C ile +30°C sıcaklık aralığında yapılmalıdır. Mantolama yaptırırken bina üzerindeki cam, ahşap gibi yapı elemanlarının kirlenmeye ya da zarar görmeye karşı korunduğundan emin olunmalıdır. Bina geneli ve mantolama yapılacak yüzey nemli olmamalı, dış duvar sıvaları kurumuş olmalıdır.

  Dış cephe ısı yalıtımı ne kadar dayanır? Mantolamanın ömrü ne kadardır?

  AB standartlarında CE işareti olan kalitesi kanıtlanmış ısı yalıtım malzemeleri uzman ekibimiz tarafından talimatlara uygun bir şekilde yapıldığından mantolamanın ömrü, bina ömrü kadardır.

  Mantolama hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi isteyin!